RSS

Kościół św. Katarzyny – Gdańsk

28 Lu

Kościół św. Katarzyny (najstarszy na Starówce) został wybudowany w XIII w. Mimo wielu zniszczeń, do których przyczyniły się pożary, sztormy i działania wojenne, nadal potrafi zachwycić. Mnie ten kościół przypomina świątynie niemieckie, np. w Anklam. Po ostatnim pożarze w 2006 r. kościół jest nadal odbudowywany.

Wojnę przetrwało 40 % wyposażenia, część zabytków znajduje się w muzeach, a pozostałe można zobaczyć we wnętrzu św. Katarzyny. Do najważniejszych z nich należą: obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej, malowidła ścienne z XV w., ołtarz patronki, Kaplica Mariacka z obrazem Proroka Jonasza – 1710 r., obrazy z 12-metrowego ołtarza, Wjazd Chrystusa do Jerozolimy – 1654 r. Mnie zainteresowało ośmioboczne, drewniane baptysterium – 1585 r. To właśnie w tym kościele został pochowany sławny astronom Jan Heweliusz.

W czerwcu  2013 r. zainstalowano pięćdziesiąty dzwon Katarzyna, największy z 50 dzwonów carillonu. W wieży kościelnej mieści się Muzeum Zegarów Wieżowych. W 2011 r. na wieży zamontowano pierwszy na świecie zegar pulsarowy.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 28 lutego 2015 w Kościoły, Polska, pomorskie

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: