RSS

Dwór Artusa w Gdańsku

22 Lu

Dwór Artusa (XIV w.) znajduje się naprzeciwko Fontanny Neptuna, przy Długim Targu. Tradycja budowy dworów Artusa sięga średniowiecza i odnosi się do legendy o królu Arturze, który był symbolem rycerskości i odwagi. Początkowo budynek służył kręgom bogatych rodzin niemieckich skupionych w Bractwach. Następnie Dwór pełnił rolę punktu spotkań gdańskich kupców i gości z całej Europy. Było to miejsce wymiany informacji, poglądów, rozrywki, biesiad i siedzibą giełdy zbożowej.

Wchodząc do  wielkiej sali Dworu Artusa, w pierwszej chwili nie wiemy na czym mamy zawiesić oko. Gotyckie pomieszczenie jest bogato zdobione: złocenia, imponujące boazerie, fryzy o tematyce biblijnej i mitologicznej, malowidła, modele statków. Do unikatowych zbiorów należą: najwyższy w Europie renesansowy piec kaflowy  (1545), rzeźba „Św. Jerzy walczy ze smokiem” (1485), dzwon i cynowa lada piwna (1592), czy XV-wieczne zbroje turniejowe.

Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca umocowanie w 1945 r. polskiej flagi przez I Brygadę Pancerną im. Bohaterów Westerplatte, symbol przywrócenia Gdańska Polsce.

Muzeum dostosowane jest dla osób niewidomych.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 22 lutego 2015 w Muzea, Nad Bałtykiem, Polska, pomorskie

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: