RSS

Zabytki Skierniewic

14 Czer

Pierwszy skierniewicki dworzec został wybudowany w 1845 r., drugi w 1874 r. na przyjęcie cara Rosji. Budynek w stylu gotyku angielskiego został odrestaurowany, wnętrza zdobią sgraffita z okresu socrealizmu. Nakręcono tu scenę filmową do „Lalki” i właśnie, dlatego na peronie możemy spotkać Bolesława Prusa z torbą podróżną.

„Dotknąłem miłości, dotknąłem śmierci… Tu, w Skierniewicach, wrócono mnie Życiu. Ach, te odwieczne metamorfozy…”

Klasycystyczna brama wjazdowa (1780 r.) została wybudowana z polecenia prymasa Antoniego Ostrowskiego. Tędy do pałacu wjeżdżał król Stanisław August Poniatowski, dostojnicy kościelni oraz trzech cesarzy państw zaborczych (Niemiec, Austro-Węgier i Rosji) podczas zjazdu w 1884 r.

Pałac Prymasowski został wybudowany w latach1609-11617 w stylu renesansowym, rozbudowany przez E. Szregera w stylu klasycystycznym. Wokół pałacu powstały budynki gospodarcze, oranżeria oraz park. Obecnie park jest rewitalizowany.  W Pałacu mieszkali m.in. bp Ignacy Krasicki (poeta), francuski marszałek L. Davout, Wielki Książę Konstanty, carowie Mikołaj I i Aleksander I. Obecnie w osadzie pałacowej mieści się Instytut Ogrodnictwa.

Kościół św. Jakuba

Tuż za kościołem znajduje się dworek Konstancji Gładkowskiej – młodzieńczej miłości Fryderyka Chopina. (Obecnie Izba Historii Skierniewic).

Ratusz na rynku został wybudowany w 1846 r. wg projektu H. Marconiego. Na rynku stoi ławeczka poświęcona znanemu sadownikowi Prof. Szczepanowi Pieniążkowi. To właśnie on rozsławił nasze miasto i sprawił, że kojarzy się ono z pysznymi jabłkami.

Nie sposób tu opisać wielu innych ciekawych zabytków, jak Kościół św. Stanisława z najstarszym zachowanym cmentarzem, Pałacyk Myśliwski, Pałac Ślubów (Willa Kozłowskich) czy pomnik św. Floriana.

Należy wspomnieć, że co roku w Skierniewicach odbywa się Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, odwiedzane chętnie przez ogrodników i działkowców z całej Polski.

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: