RSS

Kościół św. Jakuba w Skierniewicach

10 Czer

Kościół św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach został ufundowany przez prymasa Antoniego Ostrowskiego w 1781 r. Projekt budynku, urządzenie wnętrza i polichromie to dzieło Efraima Schroedera (Szreger). Ściany i sklepienie zdobią polichromie i stiuki: Ostatnia Wieczerza (za ołtarzem głównym), wizerunki Ewangelistów i Ojców Kościoła umieszczone w ozdobnych medalionach, plafon przedstawiający Eklezję, z którego wychodzi piękny żyrandol.

Należy zwrócić uwagę na: chrzcielnicę i ambonę (mamy wrażenie, że udrapowane kotary są z materiału, a nie kamienia), ołtarz główny z rzeźbioną postacią ukrzyżowanego Chrystusa, fotel – tron z monogramem AO (Antoni Ostrowski), obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z XVIII w. Na ścianie przed prezbiterium Szreger umieścił portret Stanisława Augusta.

Prymas Antoni Ostrowski wiele zrobił dla Skierniewic i właśnie tu chciał być pochowany. W kościele znajduje się okazały nagrobek Prymasa, a w krypcie sarkofag z kieleckiego marmuru z jego sercem. Wykonawcą nagrobka jest Włoch Giacomo Monaldi, nadworny rzeźbiarz Stanisława Augusta.

 Polecam książkę M. Anackiej-Łyjak – Kościół św. Jakuba w Skierniewicach.

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: