RSS

Perły romańskiej architektury – Strzelno

18 Mar

Wybierając się w okolice Gniezna należy zatrzymać się w niewielkim Strzelnie, aby zobaczyć dwie budowle romańskie: rotundę św. Prokopa i kościół p.w. Świętej Trójcy.

Granitowa rotunda św. Prokopa jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów romańskich w Polsce (XII w.). Kościół św. Trójcy został przebudowany w XVIII w. w stylu barokowym, co spowodowało zmianę wielu elementów średniowiecznego wystroju. Po II wojnie światowej podjęto w świątyni prace konserwatorskie, które przyczyniły się do odkrycia perełek architektury. Z popękanych barokowych kolumn została usunięta zaprawa, a pod nią ukazały się figury przedstawiające personifikację cnót i przywar. Warto zwrócić uwagę na konfesjonały z malowidłami.

Strzelno zaraz po Krakowie ma największą liczbę relikwii – ponad 1000. Najcenniejszą z nich jest relikwia Krzyża Świętego. W ołtarzu Krzyża Świętego umieszczono 658 relikwii pochodzących  z XV i XVI wieku.

Kościoły warto zwiedzać z przewodnikiem, który bardzo ciekawie opowiada o historii i wyposażeniu obiektów. Przy kościele znajduje się muzeum. Zapraszam do Strzelna. Ja jeszcze tu wrócę.

 

Tagi: ,

2 responses to “Perły romańskiej architektury – Strzelno

 1. Maciej

  20 marca 2014 at 13:27

  Niesamowite miejsce: oba koscioły położone na niewielkim wniesieniu z widokiem na rozległe połacie Kujaw w stronę Kruszwicy. Warto pojechać, zobaczyć, pobyć i wypić kawę w przyklasztornej kawiarence 🙂

   
  • fotozwiedzacz

   20 marca 2014 at 18:07

   W kawiarence byłam, ciasto zjadłam i kawę wypiłam 🙂

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: