RSS

Kruszwica – Tu Popiela myszy zjadły

20 Lu

Zamek został wybudowany w XIV w.z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś pozostała tylko 32 metrowa baszta. Do wejścia na Mysią Wieżę zachęca turystów piękny widok na jezioro Gopło i legenda o królu Popielu. W sezonie letnim PTTK organizuje rejsy statkiem po jeziorze.

Najpiękniejszym zabytkiem miasta jest kolegiata św. Piotra i Pawła z XII wieku. Trójnawowy kościół zbudowany jest z piaskowca i granitu na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze jest surowe, ale majestatyczne i piękne. Kruszwicka kolegiata wyglądem przypomina mi kolegiatę z Tumu. Weszliśmy także do małego kościoła kopułowego św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

Tagi:

2 responses to “Kruszwica – Tu Popiela myszy zjadły

 1. Maciej

  24 lutego 2014 at 08:08

  Fajny fotoreportaż! Dawno nie byłem zimą w Kruszwicy, więc z przyjemnością obejrzałem.
  Kruszwica jest pięknym miasteczkiem, malowniczo położonym. Latem polecam spacer Półwyspem Rzepowskim aż na plażę na cyplu oraz przejście wschodnim lub zachodnim brzegiem Gopła na południe, na wysokość cypla. Warto się przejść na stację kolejową – w pobliskich drzewach późnym popołudniem można usłyszeć prawdziwą ptasią orkiestrę – tutaj próbka: http://www.youtube.com/watch?v=F9d8lz-5NXQ. Polecam również moje fotki: http://mkfotogaleria.wordpress.com/tag/kruszwica/

   
  • fotozwiedzacz

   24 lutego 2014 at 16:02

   Dziękuję za miły komentarz i uwagi, co trzeba jeszcze zobaczyć.

    

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: