RSS

Lipce Reymontowskie

18 Lu

Jeśli zagramy w skojarzenia – Co kojarzy się z Lipcami? Usłyszymy: Reymont, „Chłopi”, Jagna, wesele Boryny.

Wieś Lipce została założona w XIV wieku, a zapamiętaliśmy ją dzięki powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”. Za tę chłopską epopeję pisarz otrzymał w 1924 r. Nagrodę Nobla. Niedaleko stacji mieści się stary dom dróżnika, w którym mieszkał Reymont w latach 1888 – 1893.

W Lipcach Reymontowskich można zwiedzić muzea i miejsca związane z ludową tradycją – Muzeum Regionalne im. Wł. ST. Reymonta, Muzeum Czynu Zbrojnego, Zagrodę Ludową i Galerię Staroci (dwa ostatnie miejsca jeszcze do odwiedzenia). W Muzeum Regionalnym możemy zobaczyć stroje ludowe, hafty, wyposażenie wiejskich chałup, narzędzia rolnicze i pamiątki związane z Noblistą. Muzeum mieści się w dawnej manufakturze włókienniczej rodziny Winklów.

Muzeum Czynu Zbrojnego powstało w 1988 r. z prywatnych zbiorów militariów. W kilku salach zgromadzono uzbrojenie, mundury, odznaczenia wojskowe, pamiątkowe zdjęcia i nieśmiertelniki.. W ekspozycji plenerowej znajdują się armaty, samolot i czołgi (można zajrzeć do środka). Wracając z muzeów mijamy pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce.

Na cmentarzu znajduje się symboliczny grób Macieja Boryny, a w pobliżu XIX wieczna kaplica cmentarna.

 Mała wieś, a tyle do zobaczenia.

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 18 lutego 2014 w Ciekawe miejsca, Muzea, Polska, łódzkie

 

Tagi:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: