Jeśli zagramy w skojarzenia – Co kojarzy się z Lipcami? Usłyszymy: Reymont, „Chłopi”, Jagna, wesele Boryny.
Wieś Lipce została założona w XIV wieku, a zapamiętaliśmy ją dzięki powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”. Za tę chłopską epopeję pisarz otrzymał w 1924 r. Nagrodę Nobla. Niedaleko stacji mieści się stary dom dróżnika, w którym mieszkał Reymont w latach 1888 – 1893.
W Lipcach Reymontowskich można zwiedzić muzea i miejsca związane z ludową tradycją – Muzeum Regionalne im. Wł. ST. Reymonta, Muzeum Czynu Zbrojnego, Zagrodę Ludową i Galerię Staroci (dwa ostatnie miejsca jeszcze do odwiedzenia). W Muzeum Regionalnym możemy zobaczyć stroje ludowe, hafty, wyposażenie wiejskich chałup, narzędzia rolnicze i pamiątki związane z Noblistą. Muzeum mieści się w dawnej manufakturze włókienniczej rodziny Winklów.
Muzeum Czynu Zbrojnego powstało w 1988 r. z prywatnych zbiorów militariów. W kilku salach zgromadzono uzbrojenie, mundury, odznaczenia wojskowe, pamiątkowe zdjęcia i nieśmiertelniki.. W ekspozycji plenerowej znajdują się armaty, samolot i czołgi (można zajrzeć do środka). Wracając z muzeów mijamy pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszce.
Na cmentarzu znajduje się symboliczny grób Macieja Boryny, a w pobliżu XIX wieczna kaplica cmentarna.
Mała wieś, a tyle do zobaczenia.