RSS

Zamek w Malborku – Świadectwo krzyżackiej potęgi

04 Lu

Gotycki zamek w Malborku został wzniesiony przez Krzyżaków w latach 1274 – 1457. Jest on jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy – dawna stolicą (siedzibą władz) Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Twierdza składa się z Zamku Niskiego (podzamcze – zabudowania gospodarcze), Zamku Średniego (wielki refektarz, sale gościnne, pomieszczenia wielkich mistrzów) i Zamku Wysokiego (siedziba konwentu). Budowla zachwyca swoją formą, surowością i tajemnicą, którą kryją wiekowe mury. Zamek otaczają fosy, potężne mury, a  bramy i baszty bronią dostępu do krzyżackiej twierdzy.

Od 1961 r. gospodarzem obiektu jest Muzeum Zamkowe w Malborku. W zamku możemy obejrzeć ekspozycje stałe i czasowe – zbiory bursztynu, militariów, rzeźby. W 1997 r. zamek został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Ponieważ w zamku byliśmy zaraz po jego otworzeniu, przewodnik oprowadzał tylko naszą dwójkę. (Fajnie mieć przewodnika tylko dla siebie!). Zwiedzanie – spacer po krzyżackiej twierdzy trwał ponad 3 godziny. Wróciliśmy zadowoleni.

 
 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: