Wyjątkowość Katedry w Kwidzynie polega na połączeniu jej z zamkiem (dawną rezydencją kapituły pomezańskiej) w jeden kompleks architektoniczny. Korpus świątyni wynosi 67 metrów, a wysokość 27 metrów. Dzwonnica katedry ma prawie 60 m wysokości.
Wieloboczne prezbiterium powstało w 1330 r. i w początkowym okresie funkcjonowało jako samodzielna budowla. Prezbiterium posiada jeszcze górna kondygnację (niestety tam nie byliśmy).
W katedrze możemy podziwiać barokowe konfesjonały pochodzące z XVIII w., ozdobne epitafia, XIII – wieczne blachy trumienne, przepiękne organy, neogotycką ambonę z ażurowym baldachimem, marmurowy portal okalający drzwi wejściowe do kaplicy rodziny von Groebenów. Na uwagę zasługują: gotycki tron biskupa von Donebecka i naścienne malowidła związane z ikonografią chrześcijańską.
W Katedrze znajduje się kaplica bł. Doroty z Mątowów, która zmarła zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium.
Przeprowadzono w 2007 r. badania archeologiczne potwierdziły, że w krypcie zostali pochowani trzej mistrzowie krzyżaccy: Werner von Orseln, Ludolf Konig von Waltzau, Henryk von Plauen oraz biskupi pomezańscy. Odnaleziono także pustą kryptę, w której mogła być pochowana bł. Dorota (szczątków nie odnaleziono).
Polecam Przewodnik Ilustrowany – Zamek i Katedra w Kwidzynie