RSS

Katedra w Kwidzynie

02 Lu

Wyjątkowość Katedry w Kwidzynie polega na połączeniu jej z zamkiem (dawną rezydencją kapituły pomezańskiej) w jeden kompleks architektoniczny. Korpus świątyni wynosi 67 metrów, a wysokość 27 metrów. Dzwonnica katedry ma prawie 60 m wysokości.

Wieloboczne prezbiterium powstało w 1330 r. i w początkowym okresie funkcjonowało jako samodzielna budowla. Prezbiterium posiada jeszcze górna kondygnację (niestety tam nie byliśmy).

W katedrze możemy podziwiać barokowe konfesjonały pochodzące z XVIII w., ozdobne epitafia, XIII – wieczne blachy trumienne, przepiękne organy, neogotycką ambonę z ażurowym baldachimem, marmurowy portal okalający drzwi wejściowe do kaplicy rodziny von Groebenów. Na uwagę zasługują: gotycki tron biskupa von Donebecka i naścienne malowidła związane z ikonografią chrześcijańską.

W Katedrze znajduje się kaplica bł. Doroty z Mątowów, która zmarła zamurowana w małej celi przylegającej do prezbiterium.

Przeprowadzono w 2007 r. badania archeologiczne potwierdziły, że w krypcie zostali pochowani trzej mistrzowie krzyżaccy: Werner von Orseln, Ludolf Konig von Waltzau, Henryk von Plauen oraz biskupi pomezańscy. Odnaleziono także pustą kryptę, w której mogła być pochowana bł. Dorota (szczątków nie odnaleziono).

Polecam Przewodnik Ilustrowany – Zamek i Katedra w Kwidzynie

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 2 lutego 2014 w Ciekawe miejsca, Kościoły, Polska, pomorskie

 

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: